مراقبت و نگهداری از ریش
۲۰
آبان

مراقبت و نگهداری از ریش

مراقبت و نگهداری از ریش می تواند تاثیر بسزایی در استایل و ظاهر یک مرد داشته باشد. با توجه به اینکه امروزه محصولات مراقبت از موی بسیاری وجود دارد لذا گاها انتخاب بین آنها دشوار و گیج کننده به نظر می رسد. از همین رو توصیه می شود تا به نکات مفیدی که در حوزه مراقبت و نگهداری از ریش در ادامه آمده است، دقت نمایید.

 

5مدل سایه زنی ریش 2022 ( فید ریش ) + تصویر

روش های مراقبت و نگهداری از ریش:

قطعا بدون نگهداری مناسب از ریش، نمی‌توانید موهای زیبای صورت داشته باشید. متاسفانه اکثر مردان نمی دانند چگونه از ریش خود مراقبت کنند. به همین دلیل است که برخی از مردان شروع به گذاشتن ریش می کنند، صبر می کنند تا زمانی که ریش به بلندی مناسب برسد و سپس ریش را اصلاح می کنند زیرا ظاهر خوبی نخواهد داشت.نگهداری از ریش باید بخشی از برنامه روزانه شما باشد.

روش های مراقبت و نگهداری از ریش
روش های مراقبت و نگهداری از ریش

 • استفاده از ویتامین های مهم:

نکته ای  مهم در مراقبت و نگهداری از ریش استفاده از ویتامین مناسب است. این ویتامین ها چه تاثیر مستقیم بر رشد مو داشته باشند و چه در تولید هورمون نقش داشته باشند، به وضوح مفید هستند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • ویتامین A – نقش مهمی در تولید روغن سبوم و تنظیم سطح تستوسترون دارد.
 • ویتامین D – برای بلوغ فولیکول مو مهم است و سطح تستوسترون را حفظ می کند.
 • ویتامین K – نقش مهمی در تولید تستوسترون دارد.
 • ویتامین E – یک آنتی اکسیدان قوی با تأثیر مثبت بر تولید هورمون است.
 • B2، B7، B9 و B12 – کمبود این ویتامین ها از گروه B با ریزش مو مرتبط است.

 • ریش خود را به طور منظم بشویید

به یاد داشته باشید که ریش تمیز یک ریش شاداب است. لذا برای مراقبت و نگهداری از ریش خود باید مرتباً آن را بشویید. شستن ریش به از بین بردن ذرات گرد و غبار، پوست مرده و سایر مواد زائد مانند ذرات غذا و نوشیدنی کمک می کند.

به خاطر داشته باشید که موهای صورت شما و موهای سر شما متفاوت است و پوست اطراف آن نیز متفاوت است. همیشه باید از محصولات اختصاصی برای نگهداری ریش استفاده کنید. شامپوی ریش باید یک یا دو بار در هفته استفاده شود. شستن بیشتر ریش می تواند موها را خشک کند که منجر به فر شدن ریش، خارش و دو شاخه شدن انتهای ریش می شود. برای  شستن ریش باید از روش زیر استفاده کنید:

 • آب گرم را در دستان خود جمع کنید و ریش خود را در آن خیس کنید
 • مقدار کافی شامپوی ریش را روی دستان خود بگیرید و به آرامی روی موهای صورت خود ماساژ دهید.
 • پس از خوب کف کردن، ریش خود را با آب گرم بشویید.
 • ریش خود را با حوله خشک کنید – از حرکات ملایم برای جلوگیری از آسیب رساندن به موهای خود استفاده کنید.
راه های مراقبت و نگهداری از ریش
راه های مراقبت و نگهداری از ریش
 • از روغن ریش استفاده کنید

راه دیگر مراقبت و نگهداری از ریش  استفاده از روغن های ریش است. روغن های ریش یک محصول ضروری در رژیم روزانه نگهداری از ریش شما هستند. این محصولی است که برای تکمیل عملکرد روغن های طبیعی پوست شما توصیه می شود. این مورد پوست زیر ریش و همچنین موهای صورت شما را مرطوب می کند. استفاده از روغن ریش مزایای بسیاری دارد:

 • ریش شما را پرتر نگه می دارد
 • موهای صورت شما را نرم نگه می دارد
 • به رشد مو کمک می کند
 • به خوش فرم شدن ریش شما کمک می کند

زمان مناسب برای استفاده از روغن ریش بعد از حمام است، بنابراین رطوبت اضافی هوا در داخل فولیکول مو به دام می‌افتد که آبرسانی موضعی را بهبود می‌بخشد. دست های خود را به چند قطره آغشته کنید و به طور یکنواخت روی ریش و سبیل خود بمالید. اگر ریش شما پرپشت و بلند است، بهتر است از روغن بیشتری استفاده کنید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که سعی کنید از محصولات طبیعی استفاده نمایید. هرچه مواد شیمیایی بیشتری را روی صورت خود قرار دهید، احتمال تحریک پوست شما بیشتر می شود.

 • ریش خود را کوتاه کنید

اگر می خواهید ریش خود را بدون مراجعه به آرایشگاه تمیز نگه دارید، کوتاه کردن ریش ضروری است. قطعاً در بحث مراقبت و نگهداری از ریش ، کوتاه کردن آن باید بخشی از روال نگهداری از ریش شما باشد. اولین کوتاهی همیشه سخت ترین است، اما اگر به یک برنامه پایبند باشید و چند آموزش آنلاین را تماشا کنید، می توانید به راحتی ریش خود را تغییر استایل دهید. در این بخش از روال نگهداری ریش، شما به ابزارهایی مانند برس و موبر برقی نیاز دارید.  هنگام کوتاه کردن ریش باید به چند نکته توجه کنید:

آموزش کوتاهی مو با موزر

 • ریش ناحیه گردن خود را کوتاه کنید. این کار به ریش شما ظاهر حرفه ای و صیقلی می بخشد.
 • از ابزار مناسب استفاده کنید. می توانید از فرم دهنده های ریش به عنوان الگو استفاده کنید.
 • خط گونه خود را تمیز کنید. لبخند بزنید و خط گونه های خود را تا لبه های پهلوی لب تمیز کنید.
 • آهسته پیش بروید. در این فرآیند عجله نکنید، به خصوص اگر مبتدی هستید.

کوتاه کردن ریش، به عنوان بخشی از روال مراقبت و نگهداری از ریش  برای ریش های کوتاه یا در مراحل اولیه رشد ریش اهمیت بیشتری دارد.

روش های مراقبت و نگهداری از ریش
روش های مراقبت و نگهداری از ریش
 • از بالم ریش استفاده کنید

می توانید از بالم ریش برای حالت دادن به ریش برای مراقبت و نگهداری از ریش استفاده کنید. بالم ریش شبیه روغن ریش است، بنابراین لازم نیست از هر دو به طور همزمان استفاده کنید. حتی این مورد تا حدودی سنگین‌تر از روغن است، بالم ریش محصول مناسبی است اگر که به دنبال بافتی سنگین‌تر بر روی ریش خود هستید. استفاده از بالم ریش به عنوان بخشی از روتین نگهداری از ریش می تواند به جلوگیری از شوره و خارش ریش کمک کند و موهای صورت شما را هیدراته و سالم نگه دارد. به خصوص اگر در مکانی با شرایط محیطی سخت زندگی می کنید، این مورد اهمیت بیشتری دارد. هوای سرد یا خشک می تواند موهای ریش شما را خراب کند. از همین رو توصیه می شود که حتما به شرایط جوی و محیطی که در آن زندگی می نمایید، دقت کنید.

ریش می تواند تاثیر بسزایی در ظاهر شما داشته باشد. در این مقاله تلاش شد تا برخی از روش ها نگهداری این بخش از بدن آموزش داده شود.

آموزشگاه آرایشگری داریوش با اساتید مجرب و حرفه ای برگزار کننده تخصصی ترین دوره های آموزش آرایشگری مردانه در ایران است.

https://www.birchbox.com/guide/article/how-to-grow-a-great-beard

https://www.thebeardstruggle.com/blog/beard-maintenance-tips-best-ways-maintain-your-beard

5/5 - (5 امتیاز)