۰۳
مرداد

4 گام برای کراتینه کردن مو + تصویر

کراتینه کردن مو یکی از روش های صافی دائمی موها می باشد که این روز ها علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب نموده است. در بهترین حالت موها پس از انجام کراتینه بین 3 تا 6 ماه صاف و لخت خواهند بود. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص کراتینه کردن مو، مزایا و معایب آن صحبت نماییم.

آشنایی با کراتین مو:

کراتین یک نوع پروتئین می باشد که در موها وجود دارد و آنها را لخت و درخشنده می نماید. استفاده از رنگ های شیمیایی، دکلره و مواردی از این قبیل کراتین مو را از بین برده و باعث شکنندگی و خشک شدن آن می شود. در کراتینه کردن مو تلاش می شود تا پروتئین و رطوبت موها که در اثر رنگ و مواد شیمیایی از دست رفته است، مجددا بازسازی شود.

اما شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که می توان برای تمام موها از روش کراتینه کردن مو برای احیا استفاده کرد؟ در پاسخ باید بیان داشت خیر. کراتینه نمودن موها برای افرادی توصیه می شود که موهای آنان خشک و زبر می باشد. کراتینه نمودن این موها باعث لختی و درخشان شدن زیاد آن می شود. البته اگر به صورت طبیعی موهای شما مجعد و وز می باشد، باز هم می توانید از کراتینه کردن برای صافی موهای خود بهره ببرید.

 

آیا پس از کراتینه کردن مو باید مراقبت های خاصی را انجام داد؟
آیا پس از کراتینه کردن مو باید مراقبت های خاصی را انجام داد؟

آیا پس از کراتینه کردن مو باید مراقبت های خاصی را انجام داد؟

در بهترین حالت کراتین نمودن موها می تواند بین 3 تا 6 ماه ماندگاری داشته باشد اما در این زمان بسیار مهم است که به نکات زیر توجه نمایید تا موهای شما شاداب تر به نظر برسد:

  • پس از انجام کراتین مو، نباید موهای خود را دکلره نمایید زیرا دکلره به راحتی کراتینه و اثرات آن را از بین می برد.
  • زمانی که موهای خود را کراتینه می نمایید، بسیار مهم می باشد از شامپوهایی استفاده نمایید که بدون سولفات باشند.
  • توصیه می شود پس از کراتینه کردن موهای خود کمتر به استخر بروید یا اگر به استخر می روید حتما موهای خود را با روغن طبیعی چون روغن بادام یا نارگیل به خوبی کاور کرده و کلاه مخصوص شنا تهیه نمایید تا کلر موجود در آب به آن نفوذ نکند.

آموزش کراتینه کردن مو به صورت مرحله به مرحله:

اگر مایل هستید تا خود شخصا در منزل اقدام به کراتینه کردن مو نمایید لازم است تا با مراحل انجام کار آن آشنا شده و سپس به صورت عملی بر روی موهای خود پیاده نمایید. باید همواره در نظر داشته باشید که تهیه مواد مناسب در درجه اول از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین مواد، مواردی می باشند که در ساختار آن فرمالدئید وجود نداشته باشد. پس از تهیه ماده مناسب، بهتر است تا مراحل زیر را به صورت قدم به قدم انجام دهید:

  • گام اول:

موهای را قبل از کراتینه کردن مو به خوبی بشویید به گونه ای که چربی ها و مواد زائد آن از بین رود. معمولا در جعبه هر ماده کراتینه، یک شامپو خاص نیز وجود دارد. بهتر است تا از همان شامپوی مخصوص استفاده نمایید تا نتیجه بهتری مشاهده نمایید.

یکی از نکات مهمی که در این بخش توصیه می شود تا حتما به آن توجه نمایید، این موضوع می باشد که لازم است تا در پروسه شستشو، موها تمیز گردد، در حالی که بسیاری از افراد پوست سر خود را تمیز می نمایند و این مورد تاثیر مناسبی بر روی کراتینه کردن موها ندارد.

آموزش کراتینه کردن مو به صورت مرحله به مرحله
آموزش کراتینه کردن مو به صورت مرحله به مرحله

  • گام دوم:

در گام دوم کراتینه کردن مو ، می توانید پروسه را آغاز نمایید. برای این منظور بهتر است تا موها را به دسته های مختلف تقسیم نمایید و سپس بر روی آنها از بالا به پایین مواد کراتینه را زده و با قلمو به خوبی پخش نمایید. بعد از اینکار بهتر است تا با یک شانه که دارای دندانه های متوسط است، موها را به خوبی شانه کنید. این کار باعث می شود تا مواد کراتینه به تمام بخش های مو نفوذ نماید.

همین کار باعث صاف شدن موهای شما خواهد شد. البته در این مرحله بسیار مهم است که دقت داشته باشید، از مواد زیاد برای کراتین استفاده ننمایید، زیرا این مورد به موهای شما آسیب می رساند.

  • گام سوم:

از هر محصولی که برای کراتینه کردن مو استفاده می نمایید، لازم است تا دقت نمایید که ممکن است دستورالعمل آن متفاوت باشد، لذا لازم است تا به خوبی آنها را مطالعه نمایید اما به صورت کلی توصیه می شود تا پس از قرار دادن مواد بر روی موها بین 10 تا 15 دقیقه صبر نمایید تا مواد به خوبی تاثیر بگذارند.

برخی از برندها بیان می داند که برای اثرگذاری بهتر، از کلاه های مخصوص استفاده نمایید اما برخی از برندها، گرمای طبیعی پوست سر را برای تاثیرگذاری مناسب می دانند. پس از اینکه مدت زمان مذکور سپری شد لازم است تا با شامپویی که در کیت آن موجود می باشد، اقدام به شست و شو موهای خود کنید.

کراتینه کردن مو در خانه
کراتینه کردن مو در خانه
  • گام چهارم:

بعد از کراتینه کردن مو لازم است تا موهای مرطوب خود را به خوبی خشک نمایید. این کار اگر که زمانبر باشد اما باید به دقت آن را انجام دهید زیرا مواد کراتینه باید به خوبی از روی موهای شما حذف شوند. سپس به کمک یک اتو مو اقدام به صاف کردن موهای خود کنید. توجه نمایید که در این مرحله لازم است تا درجه اتو موها شما حدود 450 درجه سانتی گراد باشد.

در هر بار اتوکشی موها از ریشه تا انتهای ساقه صاف می شود.  این کار را تا جایی باید انجام دهید تا زمانی که هیچ بخاری از روی موهای شما بلند نشود. پس از انجام به ترتیب این موارد، موها کاملا صاف و لخت می شود چنانچه نکات مربوط به نگهداری موهای کراتین شده را رعایت نمایید، این مورد می تواند تا 6 ماه نیز بر روی موهای شما ماندگار باشد.

مواردی که برای کراتینه کردن مو لازم است تا به آن توجه نمایید:

در نظر داشته باشید که کراتینه کردن مو یک فعالیت کاملا تخصصی است لذا این کار نزد افرادی انجام دهید که دانش و مهارت لازم در این حوزه را دارند.

اگر شما جز اشخاصی هستید که به مواد بهداشتی دارای آلرژی و حساسیت می باشید، حتما این مورد را با آرایشگر خود مطرح نمایید. معمولا به افراد باردار و شیرده توصیه می شود تا این کار را انجام ندهند زیرا باعث آسیب رساندن به موها می شود.

آموزش کراتینه کردن مو
آموزش کراتینه کردن مو

به صورت کلی این روش به افرادی توصیه می شود که موهای آنان رطوبت لازم را نداشته و بسیار ضخیم و وز می باشد. با این کار به راحتی پاسخ گرفته و موهایشان لخت و درخشان می شود. البته توجه نمایید که نوع مواد کراتینه مو نیز بسیار مهم است لذا همواره توصیه می گردد تا از موادی استفاده نمایید که دارای تاییدیه های لازم بوده و از برند های معروف باشند.

اگر شما مایل هستید تا کراتینه بر روی موهای شما ماندگاری بالایی داشته باشد، توصیه می شود که پس از آن از اتو نمودن یا سشوار کردن موها پرهیز نمایید زیرا این کار به موها آسیب خواهد رساند.

جمع بندی:

کراتینه کردن موها نه تنها یک روش برای زیبایی موها می باشد بلکه از این طریق می توانید موهای خود را شفاف، بازسازی و احیا نمایید لذا کراتینه کردن مو یک روش درمانی موها نیز محسوب می شود.

https://www.healthline.com/health/creatine-hair-loss

https://savemefrom.com/blogs/in-the-lab/creatine-for-hair

5/5 - (6 امتیاز)