عوارش شغل آرایشگری
۱۱
مهر

6 عوارض آرایشگری که باید بدانید!!!

عوارض آرایشگری امروزه تا حدی مهم و قابل بحث می باشد که لازم است افراد قبل از ورود به این رشته نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشند. البته این عوارض تنها مربوط به آرایشگری مردانه یا زنانه نمی باشد بلکه ممکن است در هر دو دسته رخ داده و گاها جبران ناپذیر باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا در خصوص عوارض آرایشگری و به خصوص خطرات شغل آرایشگری مردانه صحبت نماییم.

آشنایی با عوارض آرایشگری:

مطالعات نشان می دهد که از هر 5 آرایشگر مو یکی از آنها از یک مشکل بهداشتی که مستقیماً با شغل آنها مرتبط است رنج می برد. این عوارض و خطرات می توانند به شکل آلرژی، مشکلات تنفسی و در برخی موارد سرطان ایجاد شوند. در زیر برخی از رایج ترین مشکلات مربوط به آرایش مو و چند پیشنهاد در مورد نحوه جلوگیری از آنها آورده شده است.

آشنایی با عوارض شغل آرایشگری
آشنایی با عوارض شغل آرایشگری
 1. ناباروری و عوارض بر بارداری در آرایشگر مو

یکی از عوارض آرایشگری مسائل باروری در آرایشگران است. مطالعات نشان داده اند که ناباروری و سقط خود به خودی در بین آرایشگران زن بیشتر از زنان در هر شغل دیگری است. البته این مورد جزء خطرات شغل آرایشگری مردانه نیز می باشد.

هر روز، آرایشگران و مخصوصا متخصصان مو در معرض عوامل شیمیایی موجود در رنگ مو، کراتین، پرم و غیره در سالن هستند. اگرچه قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی در مقادیر کم ممکن است بی ضرر باشد، اما مسائل مربوط به سلامتی آرایشگر مو می تواند به طور مستقیم به اثرات ترکیبی قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی نسبت داده شود. شاید یوال نمایید که این مورد چه ارتباطی با آرایشگران مو دارد که مایل به باردار شدن هستند؟ به نظر می رسد مواد شیمیایی موجود در محصولات رایج مورد استفاده در سالن های آرایشی بر غدد هیپوتالاموس-هیپوفیز و تخمدان اثرات سوء داشته باشد.

به صورت کلی غده هیپوفیز (متصل به ناحیه هیپوتالاموس مغز) و اندامهای تناسلی زن به طور همزمان برای ایجاد تعادل بین سطح هورمون ها کار می کنند و هرگونه وقفه در این چرخه حساس می تواند مسائل مهمی را برای زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند ایجاد کند. یک مطالعه اپیدمیولوژیک دیگر که روی آرایشگاه ها متمرکز بود، نشان داد که اختلالات قاعدگی و میزان سقط جنین در بین آرایشگران مو زیاد است.

بررسی عوارض شغل آرایشگری
بررسی عوارض شغل آرایشگری
 1. سرطان

یک مطالعه در دانشگاه سوئدی با بررسی بیش از 1 میلیون آرایشگر به این نتیجه رسید که مشاغل دارویی و متخصصین زیبایی بیشترین خطر ابتلا به سرطان را نسبت به هر شغلی دارند. این مورد یکی از عوارض آرایشگری است که بسیار قابل توجه نیز می باشد.

مجله آمریکایی اپیدمیولوژی به این نتیجه رسید که آرایشگران مو زمانی که بیش از 5 سال با رنگ مو کار می کنند، خطر ابتلا به سرطان در آنها 3 برابر می شود. به گفته آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC)، پنل سازمان بهداشت جهانی که رایج ترین سیستم مورد استفاده در جهان را در اختیار دارد، نشان می دهد که قرار گرفتن منظم در معرض رنگ مو، عوامل پردازشی رنگ و سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در آرایشگاه ها احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

متاسفانه در این راستا سرطان سینه تنها سرطانی نیست که ثابت شده است، استفاده دائمی از رنگ مو، خطرات سرطان مثانه را نیز تا حدی زیادی افزایش می دهد. دانشمندان برخی از این مشکلات را مربوط به آمین های معطر در رنگ مو نسبت می دهند.

آمین معطر چیست؟

آمین های معطر مشتقات آمونیاک با جایگزین معطر هستند که معمولاً حاوی یک یا چند حلقه بنزن هستند. این آلاینده های بهداشتی را می توان در دود تنباکو، داروها، آفت کش ها و آلاینده های محیطی مانند گازوئیل یافت.

 1. عوارض تنفسی و تنفسی در آرایشگران مو

یکی از شایع ترین مسائل و عوارض آرایشگری مشکلات تنفسی است. این عارضه ناشی از وجود آمونیاک در رنگ مو و فرمالدئید است که در بسیاری از درمانهای مربوط به کراتین یافت می شود. آمونیاک یک ماده شیمیایی است که می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند سوزش پوست، مجاری تنفسی، ریه ها و مجاری مری شود.

سالهاست که در مورد مضرات آمونیاک در سالن ها توسط متخصصان صنعت زیبایی بحث شده است.

عوارض شغل آرایشگری چیست
عوارض شغل آرایشگری چیست
 1. تماس با درماتیت و مواد آلرژی زا

درماتیت تماسی دست، شایع ترین بیماری پوستی گزارش شده در بین خطرات شغل آرایشگری مردانه است.

حدود 7 نفر از هر 10 آرایشگر مو در مقاطعی از زندگی کاری خود از درماتیت ناشی از کار رنج می برند و در موارد شدید، این عارضه می تواند به معنای پایان حرفه آنها باشد.درماتیت تماسی می تواند ناشی از تماس مکرر با مواد شیمیایی تحریک کننده در محصولات آرایشگاه، سفید کننده، استفاده طولانی مدت از دستکش و استفاده از شامپوها و نرم کننده هایی باشد که pH متعادل ندارند. این امر با این واقعیت تشدید می شود که آرایشگران مو اغلب با آب در تماس هستند که می تواند منجر به تحریک کنندگی پوست و ایجاد حساسیت شود. واکنش های آلرژیک مانند درماتیت تماسی به دلیل قرار گرفتن مکرر در معرض محصولات آبی و مواد شیمیایی در بین آرایشگران مو شایع است.

حساسیت ها بسیار مشکل زا هستند زیرا ممکن است تنها پس از یک بار استفاده و یا پس از چندبار استفاده ایجاد شوند و واکنش ها می توانند خفیف تا شدید باشند. این ناراحتی همچنین می تواند از چند ساعت تا چند هفته ادامه داشته باشد.

 1. اختلالات اسکلتی و عضلانی در بین آرایشگران مو شدید است

امروزه میزان چشمگیری اختلالات اسکلتی-عضلانی در بین کارگرانی که در معرض کار دستی قرار دارند مشاهده می شود. متاسفانه این مورد یکی از عوارض آرایشگری می باشد. از آنجا که اکثر آرایشگران در تمام طول روز روی پای خود ایستاده اند، تعجب آور نیست که اختلالات اسکلتی – عضلانی یکی دیگر از خطرات رایج برای آنها باشد. ناگفته نماند که در حال حاضر وضعیت مورد نیاز برای کوتاه کردن و رنگ آمیزی مو بسیار ایده آل نیست. گذشته از درد در قسمت فوقانی و تحتانی کمر، آرایشگران مستعد ابتلا به سندرم تونل کارپال که یک بیماری دردناک اعصاب و ماهیچه های دست  است نیز هستند زیرا اغلب از دست خود استفاده می کنند.

همانطور که مشاهده می کنید، مسائل مربوط به سلامتی آرایشگران و عوارض شغل آرایشگری  بسیار است و باید به آن توجه شود. امیدواریم با افزایش دانش و دید، آرایشگران مو بتوانند برای پیشگیری از این مشکلات سلامتی گام بردارند.

پیشگیری از عوارض شغل آرایشگری
پیشگیری از عوارض شغل آرایشگری

نحوه پیشگیری از مشکلات شایع و خطرات شغل آرایشگری مردانه

متاسفانه، به دلیل ژنتیک و سایر ویژگی های موروثی ، برخی از آرایشگران همیشه بیشتر از سایرین مستعد مشکلات و مسائل آلرژیک هستند. بهترین راه پیشگیری از این نوع عوارض موارد زیر است:

 • از مواد شیمیایی مختل کننده هورمون مانند پارابن وفتالات (در پلاستیک و رایحه مصنوعی یافت می شود) خودداری کنید. لذا مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در آرایشگاه را به خوبی بررسی نمایید.
 • اطمینان حاصل کنید که سالانه به طور منظم هورمون ها را چک کرده و چکاپ منظم می شوید.
 • اگر مشکوک به اختلال هورمونی یا مشکلی خاصی هستید، با پزشک خود در مورد آزمایش فوری خون مشورت کنید و حتما پیگیری لازم را به عمل آورید.
 • روزانه مقدار کافی آب بنوشید تا هیدراته بمانید.
 • ورزش های متوسط و نیمه سنگین ​​مانند یوگا و تکنیک های کششی مناسب را در نقاط دردناک مانند دست، لگن و پا به صورت منظم انجام دهید.
 • در حین کار بدن و عضلات خود را تکان داده تا بی حرکت نمانند.

https://www.hairandbeautyjobs.com/article/the-potential-risks-of-hairdressing

https://www.hairstory.com/carryus/blog/hairdresser-health-risks-remedies/

5/5 - (5 امتیاز)