انواع ماساژ
۱۵
فروردین

با انواع ماساژ و کاربرد آن آشنا شوید

با انواع ماساژ و کاربرد آن آشنا شوید

انواع ماساژ هایی که امروزه نام های منحصر به فردی دارند و جذاب نیز به نظر می رسند و همچنین کاربردهای بسیاری که ماساژ ها دارند، باعث شده است تا افراد بسیاری به سمت آنان جلب شده و به ماساژ تراپیست ها برای تسکین دردهای خود مراجعه کنند. به عبارتی دیگر ماساژ یک طب مکمل است و امروزه در میان مردم خواهان زیادی پیدا کرده است.

ماساژ یک نوع راهکاری جهت درمان است که برای کمک به بهبود وضعیت سلامتی، تسکین درد و مخصوصا برای بهبود وضع روحی و اضطراب استفاده می شود. در ابتدا باید به توضیح درباره اصطلاح ماساژ بپردازیم. ماساژ یک راهکاری است که به بهبود بیماران در درمان و تسکین دردهای جسمانی کمک می کند و باعث بروز حس سبکی، شادابی، سلامتی و همینطور تقویت بافت های بدن می شود. ماساژ شامل انواع بسیاری از تکنیک ها علمی و عملی است.

معروف ترین انواع ماساژ بین موارد موجود، ماساژ سوئدی یا کلاسیک نامیده می شود. نکته اصلی در مورد ماساژ موثر، نوع برنامه ها و تمرین های مکمل مربوط به ماساژ است به عبارت دیگر یک ماساژ زمانی می تواند مفید واقع شود که فرد تمرین های مکمل آن را نیز به خوبی انجام دهد. انواع دیگری از ماساژ که امروزه استفاده می شود، شامل ماساژ ورزشی و ماساژ بالینی است که هدف این دو مورد نیز تسکین اسپاسم عضلات و بهبود وضعیت جسمانی افراد است.

تحقیقاتی که در مورد ماساژ درمانی کرده اند، نشان داده است که ماساژ برای تسکین درد کمر، درد گردن و مخصوصا شانه و همینطور درد های مربوط به زانو و آرتروز و سردرد موثر واقع بوده است. به همین خاطر است که افراد از انواع ماساژ و تکنیک های آن برای تسکین آلام خود استفاده می کنند. اما قبل از هر چیز بیایید در ابتدا به بررسی انواع ماساژ و سپس کاربردهای آن بپردازیم.

رعایت اصول انواع ماساژ
رعایت اصول انواع ماساژ

 آشنایی با انواع ماساژ:

همانطور که می دانید ماساژ انواع گوناگونی دارد که هر کدام از این ماساژها برای اهداف مختلفی به کار می روند. به عنوان مثال اگر کسی در ورزش و تمرینات مربوطه صدمه ببیند، ماساژ تراپیست ها از انواع ماساژهای عمیق بافتی برای از بین بردن آسیب های عضلانی استفاده می کنند و برخی دیگر با هدف افزایش آرامش از ماساژ هایی مانند رفلکسولوژی استفاده می کنند.

در بالا مثال هایی در زمینه ورزش برای شما ذکر شده است که بدانید متناسب با هر نوع فعالیت و هدفی که شما در نظر دارید، می توان از انواع ماساژ برای آنان استفاده نمود و نتیجه شگفت انگیز این روش را ملاحظه کرد. ماساژ سوئدی جز رایج ترین انواع ماساژ ها است است که درمان هر نوع دردی می توان از آن بهره برد.ما در ذیل به معرفی انواع ماساژهایی که در زمینه تسکین درد استفاده می شوند، اشاره می کنیم. 

ماساژ درمانی سوئدی:

ماساژ درمانی سوئدی یکی از ماساژهایی است که خواهان و طرفداران زیادی دارد و بسیار در بین افراد مرسوم است. این ماساژ به افرادی توصیه می شود که به تازگی می خواهند از این روش رزمانی استفاده نمایند، اگر جز افرادی هستید که تنش های زیادی را تحمل می کنید و یا به لمس بدن خود در درمان بیماری حساس می باشید، این روش می تواند مفید باشد. در ماساژ سوئدی نسبت به بقیه انواع ماساژها، فرد متخصص سعی میکند با ضربات کوتاه، عمیق، طولانی و فشارهای سبک/ متوسط، حرکات دایره ایی عمیق، لرزش و ضربه زدن های گاه به گاه به کاهش محدوده درد در اندام های بدن کمک کند و درد را تخفیف دهد.

ماساژ سوئدی
ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی مخصوصا برای کسانی که از درد کمر رنج میبرند بسیار مفید است. این نوع از ماساژ ها معمولا شصت تا نود دقیقه طول می کشد. البته باید مد نظر داشته باشید که قبل از مراجعه به ماساژورها و گرفتن نوبت ماساژ، انواع ماساژ ها را شناخته و بدانید چه نوع ماساژی برای شما مناسب است. لذا در این صورت می توانید با توجه به درد و ناراحتی های مربوط در قسمت های مذکور، از انواع ماساژهای مربوط به بیماری همان قسمت بهره ببرید.  

دوره آموزشی ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی به وسیله ی سنگ داغ:

این نوع ماساژ برای افرادی مناسب است که از دردها و تنش های گاه به گاه عضلانی رنج می برند و به نوعی شبیه ماساژ سوئدی است. همانطور که از اسم این ماساژ بر می آید، ماساژورها از نوعی سنگ خاص برای ماساژ استفاده می کنند که گرما را به راحتی داخل خود حفظ می کند لذا با قرار دادن آن روی پوست بیمار باعث انتقال راحت گرما به بدن می شود و در نواحی که بدن در فشار و درد است با این نوع سنگ خاص می توان حس آرامش و تسکین ایجاد نمود.

دوره آموزشی ماساژ سنگ

آهنی که در ساخت این نوع سنگ داغ به کار رفته، طوری است که گرما را داخل خود به راحتی حفظ میکند. قبل از اینکه ماساژورها از این سنگ داغ استفاده کنند، آن را داخل آب گرم می گذارند تا با ویژگی که این سنگ دارد به راحتی گرما را به خود جذب نماید. ماساژ با سنگ گرم باعث کاهش انقباض و ناراحتی های مربوط به درد در قسمت هایی مختلف بدن، بهبود جریان خون و همچنین سبب درمان استرس می شود. درمان از طریق ماساژ درمانی به وسیله ی سنگ داغ معمولا نود دقیقه طول میکشد.

راهنمایی های مربوط به انواع ماساژ
راهنمایی های مربوط به انواع ماساژ

   

ماساژ آروماتراپی:

ماساژ آروماتراپی برای آن دسته از افرادی است که از لحاظ روحی و روانی می خواهند تنش های عصبی خود را تسکین دهند. این نوع ماساژ به بهبود روحیه و روان فرد، کاهش استرس و اضطراب و همچنین جلوگیری از افسردگی کمک می کند. در این نوع ماساژ، ماساژورها از روغن های خاصی جهت تسکین استفاده می کنند.

این روغن ها در هنگام ماساژ از دست فرد متخصص به پوست بدن بیمار منتقل می شود. بعضی اوقات هم فقط از این روغن های خاص جهت آرام سازی تنش های عضلانی بر روی پشت، شانه ها و سر افراد استفاده میشود و ماساژور با مالش های ملایم از طریق دست، به تسکین فشار های عصبی افراد کمک می کند. مدت زمان این ماساژ هم از شصت تا نود دقیقه متغیر است.

ماساژ درمانی نقاط حیاتی بدن:

همانطور که میدانیم بدن انسان دارای هفت مرکز و نقطه حیاتی است. لذا فرد متخصص باید این نقاط حیاتی را شناخته و با ماساژ دادن ملایم این نقاط سعی در بهبود درد بیمار کند. پس شناخت فرد متخصص در مورد این نقاط حیاتی و همینطور اینکه هر کدام از این نقاط مربوط به کدام یک از تنش ها و بیماری های جسمانی است میتواند به او در زمینه ی شناخت درد بیمار و ماساژ این نقاط حیاتی کمک شایان توجهی کند، این ماساژ هم معمولا شصت تا نود دقیقه طول میکشد. 

 ماساژ درمانی عمیق بافتی:

این ماساژ در ابتدا تبحر خاص ماساژور هایی را می طلبد که از این نوع ماساژ برای درمان دردهای بیماران استفاده می کنند زیرا باید به آرامی و با مهارت انجام گیرد. ماساژورها در این روش انگشتان خود را همراه با فشار عمیق به آرامی داخل پوست بیمار می کنند. متخصصان در این روش با فشار دادن ملایم داخل بافت عضلات بیمار و توقف های گاه به گاه، سعی در تسکین و باز کردن گره و فشارها و تنش های عصبی در بافت های عضلات بیمار را دارند.

ماساژ درمانی ورزشی:

ماساژ درمانی ورزشی برای آن دسته از افرادی است که به طور مداوم ورزش می کنند. تجربه نشان داده است که کسانی که مداوم و منظم ورزش می کنند، ممکن است تمرینات زیاد باعث آسیب دیدگی عضلات بدن آنها شود. ماساژ درمانی ورزشی به این افراد کمک میکند که آلام ناشی از تمرینات زیاد را تسکین دهد. ماساژور های ورزشی با مجموعه ایی از روش ها که شامل دستکاری در بافت های نرم پوست، تاندون ها، رباط ها و… است سعی در تسکین درد افرادی دارند که هنگام تمرینات ورزشی به دلیل انجام نادرست حرکات، باعث آسیب و یا ضرب دیدگی بدن خود شده اند.

رفلکسولوژی:

رفلکسولوژی یکی از انواع ماساژ است که ماساژور با فشارهای ملایم که بر دست و پای بیمار وارد میکند سعی در تسکین درد دارند. ادعاهای زیادی در اینباره از ماساژ شده که رفلکسولوژی فقط برای درمان افرادی که مشکلات عروقی و قلبی دارند کمک شایان توجهی کرده است و در درمان دیگر دردهای بدن موثر نیست. 

ماساژ شیاتسو:

همانطور که میدانیم این ماساژ یک ماساژ ژاپنی است و به تسکین درد بیمار کمک میکند. در اینجا درمانگر روی نقاطی از بدن شما تمرکز میکند که نیاز به توجه بیشتری متناسب با درد شما دارد. درمانگر در این ماساژ از کف دست و انگشتان شست خود برای ماساژ نقاط خاصی از بدن شما استفاده میکند. طول مدت این ماساژها هم از شصت تا نود دقیقه است.

ماساژ درمانی از طریق صندلی:

این ماساژ برای آن دسته از افرادی است که نیازی به ماساژور در درمان درد خود ندارند. شما به راحتی در هر جایی که هستند، میتوانید از این نوع ماساژ بهره ببرید. در حین ماساژ از طریق صندلی، شما روی صندلی برعکس می نشینید به طوری که سینه ی شما کاملا به پشت صندلی فشار بیاورد. این ماساژ برای افرادی است که معمولا کمردرد یا گردن درد دارند توصیه می شود. برای اثربخشی این روش می توانید ده تا سی دقیقه با فشارهای ملایمی که به صندلی وارد میکنید، کار خود را دنبال نمایید  تا درد خود را تسکین دهید. 

آشنایی با کاربردهای انواع ماساژ کاربردهای انواع ماساژ:

ماساژ یا به عبارتی طب مکمل کاربردهای زیادی دارد. هر فردی باید متناسب با نوع درد جسمانی خود به فرد متخصص در زمینه ی ماساژ مراجعه میکند. در ابتدا ابتدا ماساژور باید بداند که برای تسکین درد مورد نظر بیمار، چه نوع از ماساژی برای او مناسب است تا به او توصیه کند زیرا انواع آن با توجه به کاربردهای ماساژ و مخصوصا با توجه به علایم درد و ناراحتی هر فرد متفاوت است. ما در ذیل به مواردی پرداخته ایم تا به شناخت شما از کاربردهای ماساژ کمک کرده باشیم.

لذا با در نظر گرفتن فواید زیر می توانید انتخاب بهتری داشته باشید:  ü    ماساژ درمانی به تسکین درد کمک میکند.ü    ماساژ درمانی در توانبخشی به آسیب های ورزشی موثر و مفید است. ماساژدرمانی برای رفع ناراحتی های اعصاب و کاهش استرس نتایج قابل توجهی دارد.ü    ماساژ درمانی به رفع اضطراب و افسردگی و توانمندی سلامت عمومی بدن کمک شایان توجهی میکند. 

منابع:

  1. https://www.medicinenet.com/massage_therapy/article.htm
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325288#hot-stone-massage
  3. https://www.discovermassage.com.au/blog/different-massage-types-benefits/
  4. https://www.webmd.com/balance/guide/massage-therapy-styles-and-health-benefits
5/5 - (4 امتیاز)