آموزشگاه آرایشگری مردانه
۲۷
بهمن

7 اصل در آموزشگاه آرایشگری مردانه که باید بدانید

7 اصل که باید از آموزشگاه آرایشگری مردانه بدانید 

همانگونه که از نام آن مشخص است، به آموزش هنر آرایشگری و خدمات پیرایش مردانه می پردازد. اگر از نظر لغوی بخواهید با واژگان آراستن و پیراستن آشنا شوید، باید در نظر داشته باشید که پیرایش به معنای کم نمودن و آراستن به معنای افزودن است.

پس از آنکه افراد علاقه مند به هنر آرایشگری؛ دوره های مربوطه را در آموزشگاه آرایشگری مردانه پشت سر می گذارند، می توانند به صورت مستقل یا در قالب کارآموز وارد بازار کار شوند.

امروزه انواع آموزشگاه آرایشگری مردانه وجود دارند که اقدام به ارائه مدارک بین المللی و داخلی معتبر می نمایند. این مدارک می توانند به عنوان رزومه مورد استفاده قرار گیرند. برای اینکه شخص بتواند در هنر آرایشگری موفق ظاهر شود، لازم است تا از ذوق، هنر، خلاقیت و ذوق لازم برخوردار باشد.

لوازم مورد نیاز برای آموزشگاه آرایشگری مردانه:

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند بازدهی کار آموزشگاه آرایشگری مردانه را ارتقا دهید و هنرجویان حرفه ای به بازار تحویل دهد، استفاده از ابزار مناسب است. لذا در گام اول لازم است تا هنرجوی رشته آرایشگری با ابزار مناسب آشنا شود.

اصولا وقتی صحبت از آرایشگری می شود، لوازمی همانند قیچی و شانه در ذهن نقش می بندد اما در آموزشگاه آرایشگری مردانه لازم است تا موارد دیگر همانند آب پاش، فرچه، پیش بند، سشوار، انواع برس، انواع قیچی، حوله، تیغ نیز وجود داشته باشد تا هنرجویان در زمان یادگیری از آنها بهره ببرند. البته در یک آرایشگاه مردانه ابزار بیشتری همانند آینه، صندلی، وسایل استریل کردن و … نیز می بایست وجود داشته باشد.

آموزشگاه آرایشگری مردانه و دانستنی های آن
آموزشگاه آرایشگری مردانه و دانستنی های آن

آشنایی با شغل آرایشگری:

اگر قصد دارید تا در آموزشگاه آرایشگری مردانه  ثبت نام نموده و آغاز به یادگیری این حرفه نمایید، می بایست حتما دانش خود را بروز نگه دارید. در همین راستا بسیار اهمیت دارد که با انواع مدل ها و سبک ها آشنا باشید. علاوه بر این لازم است تا با خدمات جانبی همانند براشینگ، هایلایت مو و ریش، پیتاژ و … نیز آشنایی داشته باشید.

در آرایشگری شما می توانید از ذوق هنری و خلاقیت خود استفاده نمایید تا بهترین خروجی را به مشتری ارائه دهید لذا به مهارت های بسیاری نیاز است. از همین رو در آموزشگاه آرایشگری مردانه تلاش می شود تا این مهارت ها آموزش داده شود. به طور مثال آشنایی با نحوه کوتاه نمودن مو به کمک موزر یا تیغ هر کدام نیاز به تکنیک های خاصی دارد که در این آموزشگاه ها یاد داده می شود.

مهارت های لازم برای یک آرایشگر مردانه:

بسیاری از آرایشگران مردانه، پس از آنکه در آموزشگاه آرایشگری مردانه شرکت نموده و دوره های مربوطه را پشت سر می گذارند، برای ورود به بازار کار دچار شک و تردید می گردند. لذا برای اینکه این توانایی را برای آغاز فعالیت داشته باشند لازم است تا با مهارت های پایه ای آشنا شوند.

در گام اول در آموزشگاه آرایشگری مردانه باید به افراد قدرت تشخیص فرم صورت و چهره آموزش داده شود. زمانیکه شما بتوانید به این موارد آگاه شوید، راحت تر می توانید مدل موها یا ریش را برای اشخاص انتخاب نمایید.

بر اساس فرم صورت، ابرو ها و چشم ها می توان بهترین مدل کوتاهی مو را انتخاب کرد. البته فراموش نکنید که یک آرایشگر مردانه باید جسور باشد و بتواند ایده های ذهنی خود را پیاده سازی نماید.

موردی دومی که در آموزشگاه آرایشگری مردانه نیاز به آموزش دارد، هنر برنامه ریزی نمودن است. اگر کار شما بسیار هم عالی باشد اما وقت برای مشتری شما دارای اهمیت بیشتری است.

در همین راستا یک آرایشگر مردانه باید بتواند مهارت و هنر خود را در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت ارائه دهد. تایم بندی صحیح برای آرایشگاه های مردانه که اغلب مشتریان صبر کمتری دارند، برای جذب مشتری بسیار مهم است.

مدارک ارائه شده توسط آموزشگاه آرایشگری مردانه:

هر آموزشگاه آرایشگری مردانه که اقدام به آموزش هنر آرایشگری می نماید، در پایان دوره لازم است تا مدارک معتبر داخلی از سازمان فنی و حرفه ای یا بین المللی به شخص ارائه دهد. این مدارک به سایرین نشان می دهد که آرایشگر از تخصص و مهارت لازم برخوردار است. مهمترین مدرک آرایشگری که توسط آموزشگاه آرایشگری مردانه ارائه می شود، مدرک سازمان فنی حرفه ای می باشد.

انواع مدارک آرایشگری مردانه 

این مدرک در دو مدل درجه یک و درجه دو ارائه می شود. در مدرک آرایشگری درجه 2، مقدمات رشته آرایشگری ارائه می شود. پس از اینکه افراد این مدرک را دریافت نمودند، جواز ورود به دوره های تکمیلی و شرکت در آزمون اخذ مدرک درجه 1 را به دست می آورند. پس از اینکه یک آموزشگاه آرایشگری مردانه، با ارائه آموزش های لازم، بستر دریافت این دو مدرک را فراهم نمود، شخص آماده آغاز به کار است. البته باید در نظر داشت که آزمون های این سازمان به صورت کتبی و عملی برگزار می شوند.

هر هنرجویی که بتواند در آموزش کتبی نمره قبولی را به دست آورد، جواز ورود به آزمون های عملی را به دست می آورد. جالب است که بدانید مدارک سازمان فنی و حرفه ای دارای کد بین المللی می باشند و از همین رو قابل ترجمه شدن می باشند. لذا اگر مایل هستید که مهاجرت نمایید، می توانید از مدرک مذکور برای نشان دادن فن و حرفه خود استفاده نمایید.

انواع دوره های آرایشگری مردانه 

البته تا به اینجا و به کمک آموزشگاه آرایشگری مردانه شما اصول آرایشگری مردانه را یاد گرفته اید، برای اینکه مهارت و تخصص خود را افزایش دهید، لازم است تا تمرین بسیاری داشته باشید. در همین راستا می توانید، به عنوان کارآموز در آرایشگاه های دیگر و نزد آرایشگران حرفه ای فعالیت نمایید تا با چالش های این شغل و باید ها و نباید های آن آشنا شوید. معمولا در یک دوره 3 تا 6 ماهه یک هنرجو می تواند مهارت لازم را به دست آورد.

آرایشگر مردانه
آرایشگر مردانه

ورود به بازار کار پس از اتمام دوره های آموزشگاه آرایشگری مردانه:

پس از آنکه دوره های آموزشی یک آموزشگاه آرایشگری مردانه به اتمام رسید و شخص مدارک لازم را دریافت نمود، نوبت به آن می رسد که وارد بازار کار گردد. در این مرحله افتتاح یک آرایشگاه می تواند یک قدم بزرگ برای مستقل بودن باشد. برای افتتاح یک آرایشگاه لازم است تا ابتدا مکان مناسب و با مساحت کافی تهیه نمایید.

اجاره اینگونه محیط ها نیاز به سرمایه زیادی ندارد. اما گاها تهیه لوازم مورد نیاز  و دکور نمودن آرایشگاه می تواند هزینه بر باشد. در گام بعد شخص باید با پشت سر گذاشتن آزمایش های لازم، کارت سلامت خود را نیز دریافت نماید.

باید در نظر داشته باشید که پس از اینکه شما دوره های مربوطه را در آموزشگاه آرایشگری مردانه پشت سر گذاشتید لازم است تا برای آغاز فعالیت خود، مدارک مربوطه را از سازمان فنی و حرفه ای دریافت کرده تا جواز آغاز به فعالیت را داشته باشید.

البته در این مورد لازم نیست تا حتما مدرک درجه 1 را اخذ نمایید، بلکه با مدرک درجه 2 نیز می توانید مجوز لازم برای فعالیت حرفه ای را به دست آورید. البته دریافت مدارک بیشتر نشان دهنده مهارت بیشتر و بروز بودن شما است.

آموزش چهره پردازی مردانه 

ویژگی های یک آرایشگر مردانه خوب:

امروزه صنعت مد و فشن به سرعت در حال رشد می باشد. هر روزه مدل ها و استایل های مختلفی روی بورس آمده و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عرض چند دقیقه در کل جهان پخش می شوند. با این توضیح یک آرایشگر مردانه لازم است تا همواره مهارت خود را بروز نگه داشته و نسبت به مدل های جدید آگاه باشد زیرا موجب خواهد شد تا نیاز مشتریان پاسخ داده شود. اما به صورت کلی یک آرایشگر مردانه لازم است که دارای مهارت های زیر باشد:

  • علاقه:

این مورد نه برای رشته آرایشگری بلکه برای ورود به هر شغلی نیاز است.علاوه بر علاقه چون یک آرایشگر در ارتباط مستقیم با مشتری قرار دارد لازم است تا قدرت جذب مشتری را داشته باشد و از روابط عمومی بالایی برخوردار باشد. اخلاق خوب، صبوری، حوصله داشتن و خوب گوش نمودن به مشتری از دیگر ویژگی های یک آرایشگر خوب می باشد.

اگر یک آرایشگر خوش برخورد باشد و تلاش نماید تا نظر شما را پیاده سازی کند یا ایرادات و نواقص آن را اعلام کند، موجب خواهد شد تا مشتری برای بار دوم نیز به او مراجعه کند. در همین راستا، آرایشگر باید بتواند اطلاعات خود را بروز نگه دارد تا در زمان سخن و قانع نمودن مشتری با دلیل صحبت نماید.

  • منصف بودن آرایشگر:

یکی از مواردی که متاسفانه امروزه بسیار مشاهده می شود، دستمزد نجومی آرایشگران است. باید در نظر داشت که هیچ گونه حد و مرزی برای میزان دستمزد این قشر وجود ندارد و افراد بر اساس مهارت و تخصص خود اقدام به دریافت دستمزد می کنند. لذا قیمت مناسب موجب خواهد شد که مشتری به منصف بودن آرایشگر پی برده و مجددا نیز به وی مراجعه نماید.

  • رعایت پروتکل های بهداشتی:

بخش از این پروتکل ها در آموزشگاه آرایشگری مردانه آموزش داده می شود، مواردی همانند نحوه شستن موها، نحوه پانسمان نمودن زخم ها، استریل نمودن لوازم آرایشی، تمیز نمودن ابزار و مواردی از این قبیل، در دوره های آموزشی تدریس می شود. اما باید توجه نمود که رعایت این موارد از سمت آرایشگر دارای اهمیت بسیاری است زیرا انتقال بیماری در این محیط بسیار محتمل می باشد.

برای ورود به شغل آرایشگری چه مراحلی می بایست طی شود؟

امروزه به دلیل بازار خوب این رشته علاقه مندان بسیاری ترجیح می دهند تا مسیر شغلی آینده خود را بر اساس آرایشگری بنا کنند لذا لازم است تا در گام اول دوره های آموزشی لازم را در آموزشگاه آرایشگری مردانه پشت سر بگذارند، سپس با شرکت در آزمون های مربوطه اقدام به اخذ مدارک معتبر نمایند.

پس از آن لازم است تا آرایشگر، جواز کسب به دست آورد لذا باید درخواست کتبی خود را به صنف آرایشگران ارائه دهد. در ادامه درخواست وی در جلسه هیئت مدیره بررسی شده و در صورت تایید، به آرایشگر به صورت کتبی نتیجه اعلام خواهد شد.

برای آنکه شما بتوانید در رشته آرایشگری فعالیت نمایید لازم است تا حتما کارت بهداشت خود را دریافت کرده و گواهی عدم اعتیاد و عدم سو پیشینه را در اختیار داشت باشید. علاوه بر این موارد لازم است تا سند یا اجاره نامه محلی که قرار است به عنوان آرایشگاه فعالیت نمایید را نیز در پرونده خود قرار دهید.

بسیاری از افراد برای راه اندازی یک آرایشگاه پس از اتمام دوره های آموزشگاه آرایشگری مردانه دچار شک و تردید می شوند. آنها در خصوص هزینه ها عموما نگران می باشند.

باید به این مورد توجه نمود که درآمد یک آرایشگر تا حد زیادی به محل افتتاح آرایشگاه بستگی دارد. طبیعتا اگر این آرایشگاه در محل های شلوغ برپا شود، مشتریان بیشتر نیز می توان برای آن متصور شد. هر اندازه مشتریان آرایشگاه شما بیشتر باشد، اعتبار شما نیز بیشتر خواهد بود.

آموزش آرایشگری مردانه در تهران
آموزش آرایشگری مردانه در تهران

چگونه می توان یک آموزشگاه آرایشگری مردانه معتبر انتخاب نمود؟

با توجه به مواردی که در بالا عنوان شد، می توان متوجه نقش آموزشگاه ها در افزایش مهارت و تخصص یک آرایشگر شد، با این توضیح در زیر مواردی که در انتخاب آموزشگاه باید به آن دقت نمایید، لیست شده اند:

  • آموزشگاه آرایشگری مردانه می بایست از اساتید حرفه ای بهره بگیرد.

یک استاد خوب می تواند نقش بسزایی در پیشرفت شما داشته باشد. لذا هر اندازه که دانش او بروز تر باشد و با تکنیک های آرایشگری آشنایی بیشتری داشته باشد لذا می تواند راحت تر و بهتر شما را راهنمایی نماید.

دوره های آموزشگاه آرایشگری مردانه باید جه جیزی را داشته باشد 

  • ارائه مدارک معتبر:

یک آموزشگاه خوب می بایست پس از اتمام دوره های مربوطه، می بایست به هنرجویان خود مدارک معتبر ارائه دهد تا اشخاص جواز ورود به بازار کار را داشته باشند.

  • تمرین و رفع اشکال:

برای اینکه هنرجو بتواند با چالش های پیش رو آشنا شود لازم است تا شخصا تمرین نموده و ایراداتی که در حین کار مشاهده می نماید را بیان دارد. لذا در آموزشگاه ها باید فرصت تمرین و رفع اشکال در نظر گرفته شود.

  • استفاده از ابزار و تکنولوژی های روز:

آرایشگری یک شغل بروز است و هر روزه نیز ابزار ها و تکنیک های جدیدی برای پیشرفت آن ارائه می شود. یک آموزشگاه خوب برای اینکه بتواند هنرجویان حرفه ای را تعلیم دهد، لازم است تا از آخرین تکنولوژی ها و ابزار ها استفاده کند.

منابع:

https://hairformenacademy.co.uk/courses/

https://hairformenacademy.co.uk/

https://www.londonschoolofbarbering.com/barbering-courses-and-training/

Rate this post